Anasayfa Kerpiç Ev Yapımı

Ana Menü

Akar Ailesi Hakkında

Nursen Akar Hobby

1/87 Maketler - 1/87 Models

Büyük Ustalar-Grand Masters

Kurgular - Diaroma

Teknik Konular-Technic

Tasarım - Design & Application

El Becerisi - Manual Skills

Gezilerimiz - Excursions

Doküman - Document

İlginç Videolar

Kerpiç Ev Yapımı
Makale Dizini
Kerpiç Ev Yapımı
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Tüm Sayfalar
ZİYARETÇİ DEFTERİ : Sorularınızı, görüşlerinizi ve eklenmesini istediklerinizi yazabilirsiniz.
VISITOR'S BOOK : Please write us your questions, comments and suggestions.
Özel mesajlarınız için / For private messages : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Kerpiç Ev Yapımı - 1

 

Abdurrahman Usta

Yazı ve fotoğraflar: Abdurrahman Usta ve www.marklinciyiz.biz forum üyeleri.
A.Usta : İlk resimdeki evin benzerini yapmaya çalışacagız.

 

 

A.Usta : Cumba için kalıp hazrlanarak hem sert hemde ince olması acısından camları açık kalıp hazırlandı. CAMLARIN ACIK OLMASI aydınlatma çalışması yapılacagından Aykut beyin talebi üzerine yapıldı.
4lu kalıp daha sonra 3 pencere ve 1 pebcere olarak kesilerek resimdeki şekilde yapıştırılacak. Dikkatle bakıldıgında kalıbın altında balsa agacından kalas aliya gomulmuş daha sonra bu alt agaç kiriş ve yapılarin baglanması için kullanılacak.

 

 

A.Usta : Aykut beyin görüşleri için montajını erteleyip aşagıdaki taş duvara kalıp çalışmalarına başlıyorum. Yukarıdaki montajı tamamlanmamış kalıp gorünüş itibarıyla kaba gibi gozuksede montaj esnasında
gerekli estetik verilecekdir. Ancak yapım esnasında acaba başarabilecekmiyim? heyecanı na kapıldım. Zira bu yapıtla limitlerimi çok fazla ve çok erken zorladıgımın farkındayım.

 

 

A.Usta : Aykut beyin cocukluk hatıralarına konu olan safranbolu evlerinden sectigi protibi 1/87 olceklendirmeye devam ediyoruz. Dun gece faller tas duvar kalıbı alınarak altaki 2 parca birleştirildi kurumasını beklerken parcalar geçici olarak yerlerine konularak orjinal resmi ile karşılatırıldı. Acaba olacakmıydı?. Bir başka heyecan bir başka zevk olan bu yapıtı görsel olarak üst düzeyde tamamlayabilirsek bu bizim tüm bildiklerimiz plastik kitlerin bir tarafa konularak elimizde 3 boyutlu fotografı olan tum yıgma taş-keriç-beton tarihi binaları olçeklendirerek yapma yolunu açacaktı.
Acaba başarabilecekmiyiz?. Heyecanımızı üst düzeyde tutarak çalışmalara devam ediyoruz.

 

 

A.sani Ünver : Ellerin dert görmesin.Benim için yaptığın bu safranbolu evi benim için kurgumun en değerli yerini kapsayacak. Ancak gözünden ufak bir detayı kacırmış olmalısın.Oda safranbolu evlerinde taş duvar üzerindeki 1 kat mutlaka bir 50 cm lik cıkma ile oturtulur.Büyük çıkmalı cumba tabir edilen kısımsa eli böğründe tabir edilen ahşap dilmelerle takviye edilerek bu kısım taşıtılır.Resim incelendiğinde zaten görülecektir.Ama çalışmaların muhteşem hele renklendirmelerle gercek bir safranbolu evini bana yaşatacağın için şimdiden teşekkürler......
A.Usta : Aykut abi farkettim. Yapıcı uyarınız için teşekkürler. Sıra rotüşlere geldi alçı ile boşluklar dolgu yapılarak el ile işlenecek.

 

 

A.Sani Ünver : Yanlız çatı kiremitlerine dikkat.Alaturka kiremit...

 

 

A.Usta : Boyamayla devam ederek rotuş öncesi bina tamamlandı. Çatı yapımı ile devam etmeden önce çatı şekillerini incelemem gerekecek.
Turgut beyin dedigi gibi ilk protipler bize ileride daha degişikmodellerini yaparken fikir vereceginden çok önemli.

 

T.Alkibay : Bu arada taş duvarın rengi çok iyi. Tam kafamdaki renk...

 

 

Son Düzenleme 17/07/2008

Ana Menuye Dönüş / Home Page

Konu Sonraki Butonuyla Sayfa 2 Devam Ediyor.


ZİYARETÇİ DEFTERİ : Sorularınızı, görüşlerinizi ve eklenmesini istediklerinizi yazabilirsiniz.
VISITOR'S BOOK : Please write us your questions, comments and suggestions.
Özel mesajlarınız için / For private messages : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Kerpiç Ev Yapımı - 2

 

A.Usta : Oluklu kiremit yapacagımız çatı için uygun malzeme araken, Aykut abinin renk ve çatı seçimi için resimdeki orneklere bakarak karar vermesini bekliyorum.

 

 

A.Usta : Efekti iyi verebilmek için çatının kalıbını alarak en ince sekilde dokmeye çalışacagım. Seramik alçısı mukavemet açısından oldukça uygun.

 

 

A.Usta : Turgut bey. Erkut bey dogru saptama yapmış. Hemen hemen profesyonel kurgunun yapım kodlarını kendimize has tekniklerle çözmek üzereyiz
bu bilgiler olgunlaştıkça sizlerle paylaşılacakdır.

 

 

A.Usta : Yukarıda aykut beyin talebi uzerine takılıp çıkabilir çatı iskeleti yapıldı.
E.Baykal : Usta, Nerden nereye,biraz evvel dikkatimi çekti, aşağıda fotoğrafını koyduğun Safranbolu evlerinin 1995 senesinde o bölgeyi değişik açıdan fotolayıp guaş tablosunu yapmıştım.

 

 

A.Usta : Ellerine saglık.. Hiç kurgu ressamı olmayı düşünmüymüydünüz?.
Cem Tekin : Ustam selamlar, Her zamanki gibi aldığı övgüleri fazlasıyla hakedecek bir çalışma oluyor. Henüz belli değildir muhtemelen ama sence hazırladığın kalıplarla (kalıp bozulmadan önce) maksimum kaç parça dökülebilir?.
A.Usta : Sanırım kalıplar 5-10 sefer kullanılabilir. Kalıpların yapım teknikleri çok basit ancak tarz ve sitemi tam sonuca ulaştırmadan paylaşmak istemiyorum. Zira herseferinde değişik işlemler deniyoruz. Olgunlaşmasına müteakip daha iyi kalıp alabilecegimi tehmin ediyorum.

 

 

Bu arada safranbolu evinde fotgrafları incelerken tahtaların boyamasında boya taşıntısı varmış gibi gozukuyor. Yuvarlak içindeki fazlalıklar kireç rengine boyanırken kırmızı okla yapılmış yerler gibi hafif dökülmiş sıva efekti verilecek.
Bir gözlemimi belirtmek istiyorum. Plastik ve alçı çalışma arasında 2 temel fark ortaya çıktı. Plastikde görünümüne kurtarmak için bol boya ile matlaştırma ve gerekirde toz pastel kullanmak ve eskitmeyi abartılı yapmak durumundasınız. Yani kısaca heryer terkedilmiş hurdalık pas kir yağ v.s.
Alçıda ise mumkun oldugu kadar az boya ve mumkun oldugu kadar alcının dogallıgına havale etmelisiniz işi fazla eskitmeye de hiç gelmiyor. Göze hoş durmuyor.
Serhat : Alçı yaparken, yüzeye her hangi bir alaşım (yağ türü) sürüyormusunuz, kuruyunca kalıptan çıkması kolay olsun diye ve de hazır kalıp ömrünü uzatmak için, Saygılarımla.
A.Usta : Serhat bey , su bazlı yag kullanıyorum çok ince.
Serhat : Aşağıdaki taş duvarın birleşme yerleri, çok belirgin ve köşe taş birleşim yerleri aynı görünmüyor. Bu durum için düşündüğünüz bir öneriniz var mı ? Evin ağaç birleşim yerleri ise bence çok ideal, dediğiniz gibi bir iki ufak rötuşla, çok daha iyi bir görüntü yakalayabilirsiniz, sizin elinizden kaçmaz. Bravo.
A.Usta : Serhat bey, bu alçı çalışma bir ilk çalışmam daha sonra yapacaklarıma temel bilgiler oluşturuyor. Birleşme yeri maalesef alçı ile kapanmıyor.ancak elimde tamiyanın dolugusu var onu veya modelling filler diye bir toz var.
Bunuda kullanabilirim. Rotüşları sonraya bıraktım. Kısaca ilk çalışmadan başarı beklemiyorum.
A.Usta : Aykut bey size örnekleri yolluyorum. Uygunlar için yorum yapmanız rica. Yaşadığınız evin fotografı varmıydı acaba?.

 

 

 

 

 

 

 

 

Son Düzenleme 17/07/2008

Ana Menuye Dönüş / Home Page

Konu Sonraki Butonuyla Sayfa 3 Devam Ediyor.


ZİYARETÇİ DEFTERİ : Sorularınızı, görüşlerinizi ve eklenmesini istediklerinizi yazabilirsiniz.
VISITOR'S BOOK : Please write us your questions, comments and suggestions.
Özel mesajlarınız için / For private messages : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Kerpiç Ev Yapımı - 3

 

A.Sani Ünver : İkinci yani penbe evin penceresi ve son resmin kepenkleri son derece uygundur.Yaşadığımız evin resimleri var ama bilgisayarımda kayıtlı değil.....
A.Usta : Aykut abi çerceveler boyle nasıl?. Not pencere kenarındaki cıkıntılar ahşap rengine boyanacak. O şekilde hayal edin. Ben bu akşam 1 tanesi boyarım.

 

A.Sani Ünver : Çerceve doğrudur.Cuk oturmuş ... sence?. Ellerine sağlık.... Muhteşem bir eser cıkacak.

 

 

A.Usta : Aykut abi once çatıyı tamamlayıp şekildeki gibi cerceve ve kepenkler yapılacak.
Projeyi ne yazıkki yapım örnegi olmadan el yordamı ile kendi tarzımızı yaratmaya çalışıyoruz. Haliyle zorluklarıda oluyor. Ancak başarılı olabilirsek ve yapım teknigini oturtabilirsek aynı anda seri uretim yaparak birbirinden farklı
fotografı olan binaları hatta aynı sokagı 1 adım daha ileri gidiyorum kucuk istasyonların aynısını yapmamız mumkun olacak.
A.Sani Ünver : Safranbolu evi yerine konmasını bekliyor.Çevre düzenlemesinin %70 i bitmiş durumda.

 

 

A.Usta : Aykut abi. Daglar kayalar süper. Foto yayınlamanız iyi oldu. Toprak rengi ve cevre rengi tonuna uyarak kurgunun detaylandırmasını yaparız.

 

 

A.Usta : Aykut abi işaretledigim yerlerdeki kaya renkleri çok iyi. Tahmin ediyorum griyi çok seviyorsunuz. Muhtemel granit rengini ama kahverengi tonu katkılı olan bu kayaları ve renklerini zenginleştirirseniz kurgu Türkiye gerçegini dahada iyi yansitacak gibi.
2 .önerim eger yer var ise Çamlıga gittiniz. Oradaki tunel agzını gördünüz. Bu tünelden çatı arkasına gecçlip gölge istasyona varılıyor. Tunelin ağzını ve yakın kenarlarını çok bol agaclarla donatıp tunelin az bir kısmının gorunmesini sağlarsanız o alan çok harika olacak.

 

 

A.Sani Ünver : Önerin için gercekten teşekkür ederim. Bahsettiğim gibi henüz % 70 i bitti dedim. Henüz ağaçlandırmaya gitmedim. Ama önerini dikkate alıp çamlık gibi yaparım. Çamlık resminide yolluyorum.

 

 

A.Usta : Dun çatının diger 2 parçası dokuldu. Parçaları yapıstrma -mahya ve dolgu-baca montaj boyama ve çinko işçiliği ile devam edilecek aşamasına geçilecek.

 

 

A.Sani Ünver : Senin yol gösterici ışığın altında kayaları biraz kahverengiye döndürüp geçiçi olarak tünel girişine ağaç koydum. Elimde fazla ağaç olmadığından ileride ağaçlar çoğalacaktır.

 

 

 

 

Son Düzenleme 17/07/2008

Ana Menuye Dönüş / Home Page

Konu Sonraki Butonuyla Sayfa 4 Devam Ediyor.


ZİYARETÇİ DEFTERİ : Sorularınızı, görüşlerinizi ve eklenmesini istediklerinizi yazabilirsiniz.
VISITOR'S BOOK : Please write us your questions, comments and suggestions.
Özel mesajlarınız için / For private messages : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Kerpiç Ev Yapımı - 4

 

A.Usta : Aykut abi. Şimdi çok daha iyi. Bende yukarıya koyacagınız mini kurguyu acık kahve ton rengi ile beziyorum. Bu bölge kurgunun nadide köşelerinden biri olacak. Kolay gelsin.
A.Sani Ünver : Usta, Merak ettiğin üçgen yere şöyle bir tepecik geliyor.

 

 

A.Usta : Süper. Çıkacak iş kendini belli etmeye başladı. İlk resimdeki parçalar yapışmayı muteakip filler ile dolduruldu.

 

 

A.Usta : Tamiya redbrownile boyanan çatının tam tepesine çinko kaplama gelecek ve 1 adam manhole(çatıya çıkış) kapagı olacak. Çatıda 1 yanda 1de arkada 2 baca bulunmaktadır.

 

 

A.Usta : Aykut bey 3 dönem çalıştıgı için çatı anteni veya uydu konulmayacak. Çatıda esitmeyle devam edilecek.

 

 

A.Usta : Pancurlar eskitilmeden geçici olarak yerine koyuldu.Hatalar tespit edildiç Devam ediyoruz.

 

 

A.Usta : Bina yan camların kepenkleri ve çatının tamamlanmasıyla son rutuslar. Yan camların kepenklerinin takılmasıyla tamamlanacak.

 

 

A.Usta : Ve niheyet son fotoğraflar.

 

 

 

 

 

 

A.Sani Ünver : Usta, Sözün bittiği yerdeyiz........ Sustum Sustum Sustum Sustum Sustum

 

Son Düzenleme 17/07/2008

Ana Menuye Dönüş / Home Page

 
Telif Hakkı © 2014 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında ücretsiz bir yazılımdır.